Překladový online slovník angličtiny v příkazové řádce, aneb www.slovnik.cz v terminálu

Čas od času, jako člověk pracující s cizím jazykem potřebuju slovník k tomu, abych si přeložil slovíčko, kterému nerozumím, občerstvil nějaký význam cizího slova, atp. Nemám nic proti papírovému slovníku, alespoň kouknu někam jinam než do blikající obrazovky, ale díky své vrozené lenosti je pro mě rychlejší použít elektronický slovník na počítači, když zrovna náhodou u něj sedím. S oblibou jsem používal online překladové slovníky www.slovnik.cz a slovnik.seznam.cz, ale na druhou stranu mi vadily reklamy a klikání, bez kterého se v prohlížeči jen těžko existuje. Naštestí je tady řešení i pro příkazovou řádku, kdy si vystáčím s jediným skriptem, bez lokální databáze slovíček. Autorem myšlenky a první implementace je Petr Nýč (alias jetpac), jehož skript jsem si oblíbil a vylepšil.

Co k provozování online slovníku v terminálu potřebuju?

  • perl - verze 5+
  • lynx - prohlížeč pro příkazovou řádku
  • slovnik.pl - perlovský skript pro přístup k online slovníkům
  • cstocs - pro odstranění diakritiky z výstupu skriptu

Perl, lynx a skript jsou z pochopitelných důvodů nutností a bez nich to fungovat nebude, na druhou stranu utilitka cstocs není povinná, je použita pro odstranění diakritiky z přeložených slovíček, k čemuž se s oblibou uchyluju při svých věčných potyčkách s terminálem a fonty, zvláště pak, když nade mnou vyhrávají.

Jak to funguje? Skript pracuje s oběma výše uvedenými slovníky najednou, pokud není v konfiguračním souboru uvedeno jinak, vyhledá překládané slovo v obou systémech a výsledky spojí dohromady. Dále je v konfiguraci možné povolit, nebo zakázat používaní diakritiky, HTTP proxy, která slouží k přístupu k webu, PAGER, což je program k prohlížení výsledků, není-li zadán, výsledky jsou vypsány na standardní výstup. Konfigurace se načítá ze souborů /etc/slovnikrc a $HOME/.slovnikrc, a tady je příklad toho, jak může konfigurační soubor vypadat:


# Seznam serveru, ze kterych se ctou slovicka
#ENGINE=www.slovnik.cz,slovnik.seznam.cz
ENGINE=slovnik.seznam.cz

# nastaveni diakritiky ve vystupu, 0 - ne, 1 - ano
DIACRITIC=0

# jmeno programu, ktery se ma pouzit pro prohlizeni vysledku vyhledavani
USE_PAGER=less

# nastaveni HTTP proxy serveru pro pristup k internetu
#http_proxy=http://proxy:8080

Poznámka nakonec: skript překládá obousměrně tj. z angličtiny i z češtiny zároveň, pokud jej ale přejmenujete / nalinkujete na encz, nebo czen, stává se z něj jednosměrný slovník do češtiny, resp. angličtiny.

Comments:

Post a Comment:
Comments are closed for this entry.
About

vita78

Search

Categories
Archives
« červenec 2016
PoÚtStČtSoNe
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
Today