X

Dovolená ve Střední Americe (část 1)

Guest Author

V prosinci a v lednu jsem strávil 6 týdnů cestováním po Střední Americe. Vzhledem k oblíbenosti mých minulých zápisků z Indie (zejména u kolegů, kteří měli škodolibou radost, že jsem se tam připos\*al :), jsem se rozhodl napsat podobný blog i o Střední Americe. Neočekávejte tak hrůzostrašný příběh, tentokrát vše proběhlo "v kázni". A dokonce jsem kamarádovi sebral i pár fotek, o které se s Vámi podělím.

Jak to celé začalo? Že já a někteří moji přátelé nebudeme trávit Vánoce v ČR bylo jasné už dlouho dopředu. Předvánoční stres, hnusné české počasí, špinavá břečka: děkujeme, nechceme. Letenky jsme začali kupovat už snad půl roku dopředu, abychom sehnali co nejvýhodnější nabídku. Zaslíbená destinace: Jihovýchodní Asie. Jenže pak se všechno nějak zvrtlo a díky levným letenkám do Mexika jsme si řekli, proč vlastně nezkusit ten Karibik? (Myslím, že moji kamarádi si už nepamatují, že jsem jim to Mexiko cpal hlavně já, protože jsem měl bonusovou letenku jen za 50.000 mil :) Teplo je tam taky, mnoho zemí je levnějších než ČR a nudit se taky nebudeme. Bylo rozhodnuto - sraz bude mezi 11-15.12. v Mexico City, pak rychle přesun do Panamy.

Let s Air France proběhl celkem v pohodě, dokonce měli i nějaký ten entrtejnment. Pět kamarádů už kempovalo v Mexico City, další přiletěl den po mě. Samozřejmě jsme to museli řádně oslavit, Corona stála asi 35 Kč, takže bylo veselo. Skočili jsme na pyramidy v Teotihuacánu, to ještě vše vypadalo jako poklidný zájezd se střední školou na Milešovku. Další den jsme se rozhodli si půjčit auto a zajet na Popocatepetl. To už tak v pohodě nebylo, půjčovna nás vypekla a řekli si o dost víc peněz, takže první krize a hádky, kdo za to může. Naše kamarádka Elsa, ačkoliv rodilá Mexičanka, se ukázala jako ne zrovna nejlepší vyjednávačka :) Brzy jsme zjistili, že se daleko lépe domluvíme s lidmi anglicky, i když anglicky skoro nemluví, než ona španělsky, ale to jen tak na okraj. Provoz v Mexico City byl hrůzostrašný a byli jsme rádi, že jsme se nějak vymotali z města. Po pár hodinách jsme již lezli na místní velehory, viz foto:


Hory naproti Popocatepetl

Mexiko bylo pěkné, ale jaksi nudné. Přece jenom je to pro nás sběhlé cestovatele jaksi příliš civilizovaný stát. Další zastávka: Panama. Let probíhal v dobré náladě, letušky nám byly přátelsky nakloněné, a tak jsme si dali pár piv a nějakou tu tequilu. Jak je známé, alkohol v letadle působí o dost víc než na zemi, takže po přistání jsme já a Honza měli velmi veselou náladu. Mně to ale hodně rychle přešlo, protože jsem zjistil, že moje zavazadlo zůstalo v Mexiku. Jak můžou aerolinky ztratit zavazadlo na přímém letu? Nevím, ale těmto se to povedlo. Takže sepsat lost baggage report za pomocí naší "vyjednávačky" Elsy. Byl jsem z toho dost nervózní, protože za 2 dny jsme měli odjet na opušťené ostrovy v karibiku. Mnoho telefonátů na záznamník na letišti. Jsem bez zavazadla. A kurva. To mi ta dovolená pěkně začíná. Už vídím jak odjíždím za pár dní do Costa Ricy a batoh dorazí do Panamy a já budu v ř\*ti. Fu\*k fu\*k fu\*k.

Zajeli jsme se podívat na Panamský průplav a viděli největší loď, která průplavem projede, měla po obou stranách asi 1.5 metru volného místa :) Lodě táhlo 4 nebo 8 mašinek. Prý se jim stalá jednou taková nepříjemnost, mašinka vykolejila a tak se houpala zavázaná na řetězu vedle lodi. Oops :)


Panamský průplav - tzv. locks

Nakoupil jsem zubní kartáček, pastu, shortky a pantofle a hurá na ostrov :) Člověk si uvědomí jak strašně málo mu stačí k životu. Tři hodiny jeepem pres džungli, pak hurá na rybářskou loďku a za necelých 7 hodin jsme měli tento nádherný pohled na náš azyl pro následující 3 dny:


To bude vopruz, tři dny na ostrově... :)

Ostrov měl asi 10 chatek, nějaké ty palmy a místní domorodce z rodu Kuna Yala, kteří nám vařili a nosili pivko :) Pobyt stál pokud si dobře vzpomínám 15 dolarů na noc (včetně 3 jídel), pivo cca. 1 dolar, prostě ráj na zemi :) Dokonce tam byla i elektřina díky slunečním kolektorům, teda do té doby než jsem si dal večer nabíjet iPod a pak jsme byli zbytek noci po tmě :) Po celoročním urputném snažení v práci, které s oblibou nazývám "souboj s větrnými mlýny" bylo pár dnů i nocí na ostrově neskutečný relax. Člověk se cítil tak nějak zase normálně, fajn, bez stresu, jen si užíval teplého větříku "breeze" a vlastně nic neřešil. Nějaké ty karetní hry, spánek v houpací síti, úsměvy, koupání a hlavně spousta hodin nicnedělání :) Slova to těžko vystihnou, zde je pár dalších fotek z ostrova...


Prostě Karibik

Honza kouká do blba

Collin (kamarád z vlaku do Panamy) to

zalomil

Místní MHD :)

Tady bydlí místní domorodci

Pokračování příště (další destinace: Nicaragua, Salvador, Guatemala, Belize a můj oblíbený Honduras).

Join the discussion

Comments ( 7 )
 • Lubos Kocman Thursday, February 26, 2009

  Cauky, jen tak dal. Docela se testim na kolumbii :-)


 • Roman Strobl Thursday, February 26, 2009

  V Kolumbii jsem ale nebyl :)


 • Tomas Brejla Thursday, February 26, 2009

  Paradni vypraveni, uz se tesim na dalsi pokracovani. A z ciste praktickeho hlediska - myslis, ze bys ve finalnim zapisku mohl aspon priblizne shrnout, na kolik vyjdou letenky, pujceni auta atd? Z tech fotek jsem docela namotivovany taky nekam vyrazit :-)


 • Lukas Thursday, February 26, 2009

  Parada, uplne jsem slysel sumet more, kdyz jsem to cetl. Nezbyva nez priznat, ze tu tise zavidim. A uz se tesim na pokracovani. Supr fotky, p\*\*o (jj, jsem od ostravy)


 • Roman Strobl Thursday, February 26, 2009

  @Tomas: Jo jasne, orientacne zpatecni letenka z Prahy do Mexico City vysla na 25-28 tisic, ja mel teda letenku skoro celou za nastradane mile, ale kamaradi platili. Pak jeste byla docela draha letenka Mexico City->Panama - asi za 7 tisic, coz je na 4-hodinovy jednosmerny let celkem hodne.

  Denni naklady zalezely hodne na statu a byly tak od cca. 500 Kc v Hondurasu (pocitam v prumeru i s nejakou zabavou typu snorchlovani ci vylet do hor) az po 1000 v Belize, ktera byla teda kurevsky draha. Samozrejme nepocitam zvysene jednorazove naklady v pripade protancovanych noci, atd. :) Nejlevnejsi hotely staly 100 Kc (Honduras, Guatemala), ale take odpovidaly cene. V prumeru jsme bydleli tak za 200 Kc na osobu na noc, ale bylo nas hodne, takze jsme mohli smlouvat a bydleli jsme spis v hostelech nez hotelech, takze celkem masakr :)

  Draha byla preprava (napr. mezistatni autobusy staly i 600 kc), to nas dost prekvapilo. Ono kdyz clovek projede 8 zemi to pak taky nejsou male castky.

  Jidlo bylo vetsinou velmi levne, napr. od 30 kc za levnejsi jidlo v Hondurasu. Ale byly vyjimky - treba v Belize na ostrove La isla bonita byly spis zapadoevropske ceny.

  Celkove jsem tam nechal pomerne velke penize (radsi nebudu uvadet kolik :), ale to bylo tim, ze jsem se nehlidal a chtel jsem si vse uzit a to se pri 6 tydnech nascita, a take jsme parkrat prespavali v lepsich hotelech (ja jsem si pak u konce dal na 3 dny ctyrhvezdickovy resort, coz nebylo zrovna "budget-friendly" :)

  Zalezi dost na stylu zivota, Stredni Amerika je urcite drazsi nez JV Asie, ale urcite levnejsi nez cestovani po Evrope nebo USA.


 • Roman Strobl Thursday, February 26, 2009

  @Lukas: pokracovani bude koncem pristiho tydne az ukoristim dalsi fotky od kamaradu :)


 • Thankyou messages Sunday, March 1, 2009

  cool, I like the place


Please enter your name.Please provide a valid email address.Please enter a comment.CAPTCHA challenge response provided was incorrect. Please try again.