Wednesday Oct 30, 2013

Oracle Day 2013 İstanbul

Oracle Etkinligine Davetlisiniz

Hemen Kaydolun!

Oracle Day 2013 İstanbul

İstanbul Kongre Merkezi
Taşkışla Caddesi Harbiye
34367 İstanbul / Türkiye

14 Kasım 2013, Perşembe
08:30 - 18:00

LCV:
lcv@sipahiler.com.tr

Platin Sponsor Intel

Oracle Day 2013 İstanbul
Yeni Teknolojiler. Yeni Dünya.

14 Kasım 2013

Sayın Davetlimiz,

Teknoloji, dünyayı sürekli değiştirmeye devam ediyor. Bulut bilişim, mobil çözümler, büyük veri ve nesnelerin interneti güçlerini birleştirerek, eski iş modellerini altüst edip inovasyonu ön plana çıkartıyorlar. Organizasyonlar ise bu yeni dünyaya ayak uydurmak için bir yandan sürekli değişimi sağlamaya çalışırken, diğer yandan da işletmelerini en iyi şekilde yönetmeye devam etmek zorundalar. Peki organizasyonlar bu dengeyi nasıl koruyorlar?

Oracle Day 2013 İstanbul'da birçok Oracle müşterisinden dinleyeceğiniz başarı hikayeleriyle bunun nasıl mümkün olduğunu görebilirsiniz. Etkinliğe katılarak:

  • Teknolojinin, yeni iş modellerini ve fırsatlarını nasıl ateşlediğini öğrenebilir,
  • Inovasyonu ön plana çıkartmak için bilgi teknolojilerini sadeleştiren şirketlerin başarı hikayelerini dinleyebilir,
  • Sizinle aynı zorlukları tecrübe eden sektör profesyonelleriyle biraraya gelebilir,
  • Oracle'dan en yeni ürün haberlerini ve duyurularını takip etme fırsatı bulabilirsiniz.

Oracle ve iş ortaklarıyla buluşmak, müşteri başarı hikayelerini dinlemek, sosyal ve mobil etkileşimler için fırsatlar yakalamak, uygulamalı demolar izlemek ve daha fazlası için Oracle Day 2013 İstanbul'da bize katılmanızdan memnuniyet duyacağız.

Hemen Kaydolun.

Saygılarımızla,
Oracle Türkiye

Detaylı bilgi ve program için ;    http://www.bilgicozumleri.com/campaign/evite/oracleday_ist_14kasim/

Tuesday Jul 16, 2013

[Oracle Identity Manager] OIM Api ile Notifikasyon Gönderme

Oracle Identity Manager'de kullanici ile ilgili herhangi bir işlem gerçekleştiğinde çeşitli bilgilendirmeler için oim notifikasyonları kullanılmaktadır. Örneğin kullanıcını hesabı oluşturulduktan sonra kullanıcının yöneticisine mail atılması gibi.

Bazı durumlarda OOTB gelen notifikasyonlar yeterli olmayabilir ve yeni notifikasyonlar oluşturmak isteyebiliriz. Örneğin Active Directory'de user create edildikten sonra bilgilendirme yapmak. Bu gibi durumlar oim api'si ile nasıl notifikasyon gönderebiliriz onu anlatmaya çalışacağım.

1-) Oracle Identity Manager admin arayüzünden yeni bir "template" oluşturulur.

2-) Kod geliştirilir. (Classpath'e oimclient.jar'i ekemeyi unutmayın)

 private NotificationService notificationService;

  public NotificationService getNotificationService()
  {
    if (this.notificationService == null) {
      this.notificationService = ((NotificationService)Platform.getService(NotificationService.class));
    }
    return this.notificationService;
  }

  public void sendNotification(String receiverUserId, String templateName, HashMap<String, Object> templateParams)
    throws EventException, UnresolvedNotificationDataException, TemplateNotFoundException, MultipleTemplateException, NotificationResolverNotFoundException, UserDetailsNotFoundException, NotificationException
  {

    NotificationEvent event = new NotificationEvent();
    event.setUserIds(receiverUserId); // set OIM User Login parameter
    event.setTemplateName(templateName); // set OIM Notification template name. 
    event.setSender(null); 

    event.setParams(templateParams); // it's used for set some parameters in template.

    getNotificationService().notify(event); // send notification
  }

setParams'ı template içerisinde userLogin,userPassword bilgisi gibi herhangi bir dinamik değişkeni göndermek için kullanırız. Bunun için öncelikle template içerisine değişken "$" karakteri değişkenin başına gelecek şekilde eklenir. ($userLoginId) ardindan bu değişken bir HashMap ile verilir.

3-) Design Console'dan bir process task adapter oluşturulur ve bu task "AD User" process formunda "Create User" taskının,"SUCCESS" cevabına atanır.

Saturday Jul 06, 2013

Fusion Middleware 101

Bloğumda ağırlıklı olarak Oracle Fusion Middleware(OFM) ürün ailesinden tecrübelerimi,araştırmalarımı ve püf noktalarını paylaşıyor olacağım. Bu yüzden ilk yazımda Oracle Fusion Middleware ürün ailesinden kisaca bahsetmek istiyorum.

Middleware icin yazılım araçlarını ve kurumsal uygulamaları bağlayan dağıtık bilgisayar ağında işletim sistemleri ile uygulamalar arasinda iletişim sağlayan yazılımlardır diyebiliriz.

Oracle Fusion Middleware uygulama sunucusu, gelistirme araclari,kimlik yonetimi, içerik yönetimi,iş süreç yönetimi ve entegrasyon sistemlerini icerisinde barındırmaktadır. Oracle Fusion Middleware "development,deployment,management" aşamalarinin tümünde yer almaktadir. Kurumsal IT mimarilerinde verimi maksimuma çıkarmayı hedefleyen OFM ayni zamanda mimarilerin daha esnek,çevik ve yönetilebilir bir hale dönüşmesini sağlamaktadır.

FMW-foundation-2

Oracle Fusion Middleware ürün ailesinde yer alan araçları başlıklar altında kısaca açıklamaya çalışacağım. 


Development Tools: Yazılımcılar için Oracle tarafindan üç adet IDE'nin geliştirmesi sağlanmaktadır; JDeveloper, Oracle Enterprise Pack For Eclipse,NetBeans

WebCenter:WebCenter,Oracle'in içerik yönetimi alaninda hizmet veren platformudur.

SOA:  Temel anlamda servis tabanli yazılıştırma geliştirme olanağı sağlayan tasarım şablonudur. Oracle bu şablon altında SOA Suite,Oracle Service Bus,Oracle BPEL Process Manager ve diğer SOA ürünleri ile hizmet vermektedir.

Kimlik Yönetimi: Kurumların güvenli ve esnek bir şekilde kimlik yönetmesini sağlayan identity management ürün ailesi altinda Oracle Access Management, Oracle Identity Governance, Oracle Directory Services ve Oracle Identity ve Access Management ürünleri yer almaktadır.

Exalogic: Bulut bilişim alaninda hizmet veren Exalogic, Oracle yazılım ve donanım teknolojilerinden maksimum verimi sağlamak amaciyla dizayn edilmistir.

Cloud Application Foundation: Oracle Weblogic Suite,Oracle Tuxedo,Oracle Virtual Assembly builder ve Oracle Coherence ürünlerini içerisinde barindiran yazılım altyapısı desteğini sağlayan ürün ailesidir.

İş Süreç Yönetimi: İş süreçlerini yönetmek amacıyla tasarlanmış görsel anlamda yönetimi kolaylaştırmak için geliştirilmiş Oracle ürünüdür.Oracle Business Process Management Suite ve Oracle Process Accelerators ürünleri yer almaktadır.

Veri Entegrasyonu: Oracle Data Integrator Enterprise Edition,Oracle Golden Gate ve Oracle Enterprise Data Quality ürünleri ile veri taşıma,dönüştürme,birleştirme gibi işlemleri yapmaya olanak sağlamaktadır.

Operasyonel Karar Destek Sistemi: Kurumsal raporlama,sorgulama , analiz gibi karar destek çözümleri sağlar. Oracle Business Intelligence Tools and Technology,Oracle Exalytics In-Memory Machine,Oracle Endeca Information Discovery,Oracle Real-Time Decisions,Oracle Essbase ürünleri karar destek sistemi ürünleri olarak yer almaktadır.

Thursday Jul 04, 2013

Hoşgeldiniz!

Bloğuma hosgeldiniz!

Uzun süredir yazmaya niyetlendigim bloğumu sonunda aktif hale getirdim. Bu sayfa altinda çeşitli sorunlar karşısında edindiğim tecrübelerimi, püf noktalarını,bazı güncel haberleri ve çeşitli konulardaki araştırmalarımı yazmayı hedefliyorum.

Bu sektörün içerisinde yer almak istiyorsak bir gerçekle karşı karşıyayız ; sürekli öğrenme! Yoğun iş temposu içerisinde gelişim sağlamak için kendimize çeşitli fırsatlar yaratmak gerekebiliyor. Blog  yazmanın da böyle bir fırsat olduğuna inaniyorum. 

Bu inançla hem paylaşmak hemde öğrenmek için yeni bloğumu açıyorum.

Öğren, geliştir, paylaş!

About

Türkçe versiyon için tıklayınız.

profile image
Welcome to my blog, a space for me to share information on various Oracle middleware technology issues. My day job as a consultant within Oracle Consulting Fusion Middleware Team.I will share some of these issues and solutions here in the hope that it will help you out some day!


Search

Categories
Archives
« Haziran 2016
PztSalÇarPerCumCmtPaz
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
       
Today