Fusion Middleware 101

Bloğumda ağırlıklı olarak Oracle Fusion Middleware(OFM) ürün ailesinden tecrübelerimi,araştırmalarımı ve püf noktalarını paylaşıyor olacağım. Bu yüzden ilk yazımda Oracle Fusion Middleware ürün ailesinden kisaca bahsetmek istiyorum.

Middleware icin yazılım araçlarını ve kurumsal uygulamaları bağlayan dağıtık bilgisayar ağında işletim sistemleri ile uygulamalar arasinda iletişim sağlayan yazılımlardır diyebiliriz.

Oracle Fusion Middleware uygulama sunucusu, gelistirme araclari,kimlik yonetimi, içerik yönetimi,iş süreç yönetimi ve entegrasyon sistemlerini icerisinde barındırmaktadır. Oracle Fusion Middleware "development,deployment,management" aşamalarinin tümünde yer almaktadir. Kurumsal IT mimarilerinde verimi maksimuma çıkarmayı hedefleyen OFM ayni zamanda mimarilerin daha esnek,çevik ve yönetilebilir bir hale dönüşmesini sağlamaktadır.

FMW-foundation-2

Oracle Fusion Middleware ürün ailesinde yer alan araçları başlıklar altında kısaca açıklamaya çalışacağım. 


Development Tools: Yazılımcılar için Oracle tarafindan üç adet IDE'nin geliştirmesi sağlanmaktadır; JDeveloper, Oracle Enterprise Pack For Eclipse,NetBeans

WebCenter:WebCenter,Oracle'in içerik yönetimi alaninda hizmet veren platformudur.

SOA:  Temel anlamda servis tabanli yazılıştırma geliştirme olanağı sağlayan tasarım şablonudur. Oracle bu şablon altında SOA Suite,Oracle Service Bus,Oracle BPEL Process Manager ve diğer SOA ürünleri ile hizmet vermektedir.

Kimlik Yönetimi: Kurumların güvenli ve esnek bir şekilde kimlik yönetmesini sağlayan identity management ürün ailesi altinda Oracle Access Management, Oracle Identity Governance, Oracle Directory Services ve Oracle Identity ve Access Management ürünleri yer almaktadır.

Exalogic: Bulut bilişim alaninda hizmet veren Exalogic, Oracle yazılım ve donanım teknolojilerinden maksimum verimi sağlamak amaciyla dizayn edilmistir.

Cloud Application Foundation: Oracle Weblogic Suite,Oracle Tuxedo,Oracle Virtual Assembly builder ve Oracle Coherence ürünlerini içerisinde barindiran yazılım altyapısı desteğini sağlayan ürün ailesidir.

İş Süreç Yönetimi: İş süreçlerini yönetmek amacıyla tasarlanmış görsel anlamda yönetimi kolaylaştırmak için geliştirilmiş Oracle ürünüdür.Oracle Business Process Management Suite ve Oracle Process Accelerators ürünleri yer almaktadır.

Veri Entegrasyonu: Oracle Data Integrator Enterprise Edition,Oracle Golden Gate ve Oracle Enterprise Data Quality ürünleri ile veri taşıma,dönüştürme,birleştirme gibi işlemleri yapmaya olanak sağlamaktadır.

Operasyonel Karar Destek Sistemi: Kurumsal raporlama,sorgulama , analiz gibi karar destek çözümleri sağlar. Oracle Business Intelligence Tools and Technology,Oracle Exalytics In-Memory Machine,Oracle Endeca Information Discovery,Oracle Real-Time Decisions,Oracle Essbase ürünleri karar destek sistemi ürünleri olarak yer almaktadır.

Comments:

Post a Comment:
  • HTML Syntax: NOT allowed
About

Türkçe versiyon için tıklayınız.

profile image
Welcome to my blog, a space for me to share information on various Oracle middleware technology issues. My day job as a consultant within Oracle Consulting Fusion Middleware Team.I will share some of these issues and solutions here in the hope that it will help you out some day!


Search

Categories
Archives
« July 2016
SunMonTueWedThuFriSat
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
Today