Usability improvement/Vylepšení usability

English flag There are several ways how people access pages of weblogs. Beyond the RSS feeds people can meet weblogs by google or other search engine. This can cause small troubles to people that found my blog entries from NetBeans and NetBeansCZ categories. These categories contain entries that are single-language with the link to the second language entry. Unfortunately such link had the description in the same language as the entry. So that the English speaking person must have red the description in czech. That's my big fault and I have already fixed it in my blog templates. So the links in new entries will simply look like the following:
Languages fix

If you have some other troubles with the usability in my blog, please don't hesitate and speak up (write me an e-mail or just add it as a blog comment) and I will try to fix it.

Czech flag Existuje několik cest, jak lidé navštěvují blogy. Vedle RSS feedů to mohou být například vyhledávače jako je google. To může způsobit potíže těm, kdo si najde příspěvek mého blogu zařazený do kategorií NetBeans and NetBeansCZ. Tyto kategorie totiž obsahují příspěvky, které jsou jednojazyčné a mají v sobě vždy link na příspěvek v opačném jazyce. Bohužel takové linky obsahovaly vždy jen popis v jazyce stejném jako je příspěvek. Takže anglicky mluvící si mohli přečíst popisek v češtině. To je moje velká chyba, kterou jsem už opravil ve svých template souborech. Linkly v nových příspěvcích proto budou vypadat následovně:
Languages fix

Pokud víte o nějaké další usability chybě, tak prosím neváhejte a dejte mi o ní vědět (napište mi e-mail nebo jednoduše přidejte komentář do blogu) a já se pokusím to vyřešit.

Comments:

Post a Comment:
  • HTML Syntax: NOT allowed
About

jara

Search

Archives
« červen 2016
PoÚtStČtSoNe
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
       
Today