NetBeans vznikly z Xelfi / NetBeans comes from Xelfi

Czech flag Když jsem si před lety poprvé začal hrát s jazykem Java, bylo vše u jeho začátku. Soubory s příponou .java jsem tehdy psal v obyčejném textovém editoru typu notepad, překládal jsem je pak javac-em z příkazové řadky a o grafickém debuggeru jsem si mohl nechat jen zdát. Navíc v té době ještě neexistovala knihovna javax.swing. Verze Javy na mém počítači tehdy byla 1.0.2 a já jsem se pídil po nějakém pomocníkovi při práci, ale marně. Až jednoho dne jsem se v časopise Computer dočetl o projektu Xelfi. Zkusil jsem si jej nainstalovat a nějakou dobu jsem Xelfi používal, přestože občas z ničeho nic spadly. Pomáhal jsem si tímto nástrojem hlavně při vytváření formulářů.
Dnes používám pro práci NetBeans a pomalu jsem zapomněl, že NetBeans existují díky Xelfi. Projekt Xelfi se totiž postupně přejmenoval na NetBeans Developer, později NetBeans. Stejnojmená firma NetBeans byla koupena v roce 1999 společností Sun Microsystems. Já jsem se stal zaměstnancem společnosti Sun Microsystems až o rok později. Během uplynulých 5-ti let se NetBeans změnily v opravdu špičkový nástroj a já jsem šťastný, že pracuji právě v NetBeans týmu. Pokud by si chtěl někdo stejně jako já zavzpomínat a pustit si Xelfi, tak můžete - našel jsem je na této adrese.
English flag In the time when I started to play with Java this language was just in its very beginning. I edited .java files in simple editor like notepad and compiled them with javac from command line. It was only dream to have a debugger with some nice front end interface. Moreover javax.swing library didn't exist - the version of Java on my computer was 1.0.2. So I started to find some auxiliary Java tool but without success. But once in magazine Computer I have noticed the information about Xelfi. I tried to install this product and it served especially for design of forms (no matter it sometimes sudenly crashed).
Today I use NetBeans and I have nearly forgotten that NetBeans exists thanks to Xelfi. Project Xelfi has been renamed to NetBeans Developer and later simply to NetBeans. The company with the same name NetBeans has been aquired by Sun Microsystems in 1999. I became an employee of Sun Microsystems one year later. In the last 5-year period NetBeans became a great tool and I am happy I am working in NetBeans team. If somebody wants to return back and run Xelfi then you can because I have found it on this link.
Comments:

Cool! It really works on Linux with JDK 1.1.8 v3! :-)

Posted by Jesse Glick on únor 28, 2006 at 03:37 odp. CET #

Post a Comment:
  • HTML Syntax: NOT allowed
About

jara

Search

Archives
« červenec 2016
PoÚtStČtSoNe
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
Today