NetBeans userdir limit

English flag As a member of NetBeans Quality Engineering team I need to start NetBeans with clear userdir very often. So I used to start NetBeans by command like following:
./netbeans -userdir ./userdir001 -jdkhome $JDK150
Such commands are now stopped with the following message Your user directory may not be inside your NetBeans installation directory. It works this way in trunk builds of NetBeans. So I use the modified command in my daily routine - e.g. in case I am hunting for reproducible testcase of some issue I need to start NetBeans with clear userdir to provide developer reproducible testcase with clear userdir. Now my command for running NetBeans IDE looks like this:
./netbeans -userdir ../../userdir001 -jdkhome $JDK150
It may look strange, but I have all userdirs in ../../ directory because when I delete daily build all userdirs related to this build will be deleted together with this NetBeans build.
Czech flag Jakožto člen týmu Netbeans Quality Engineering potřebuji velmi často nastartovat NetBeans s čistým uživatelským adresářem. Používal jsem proto příkaz, který vypadal následovně:
./netbeans -userdir ./userdir001 -jdkhome $JDK150
Takovéto příkazy jsou nyní ukončeny následující hláškou Your user directory may not be inside your NetBeans installation directory. Takto se chovají buildy z trunku. Proto používám modifikovaný příkaz při své denní práci - například v případě, že chci najít reprodukovatelný testcase pro nějakou chybu. Potřebuji proto běžet NetBeans s čistým uživatelským adresářem abych poskytnul vývojářům testcase reprodukovatelný s čistým uživatelským adresářem. Můj příkaz pro spuštění vypadá následovně:
./netbeans -userdir ../../userdir001 -jdkhome $JDK150
Může to vypadat zvláštně, ale je to úmysl mít všechny uživatelské adresáře v adresáři ../../ - to proto, že při smazání denního buildu NetBeans budou smazány všechny uživatelské adresáře, které souvisejí s tímto buildem.
Comments:

Post a Comment:
  • HTML Syntax: NOT allowed
About

jara

Search

Archives
« červenec 2016
PoÚtStČtSoNe
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
Today