NetBeans Full Screen mode

English flag Main trunk builds of NetBeans (known as upcoming release 6.0) contain smart feature called Full Screen. It is useful in case you don't want to see toolbars (which waists place) and you want to stretch NetBeans to as large area as possible. By pressing Alt + Shift + Enter (or through main menu View | Full Screen) you spare area that is not useful while coding in NetBeans. This feature behaves differently depending on operating system. On Mac OS X only toolbars are omited, on Linux also main menu vanishes and on Windows even system toolbar disappears. Following screenshot shows how it looks on Win XP.
fullscreen
NetBeans on Windows XP in normal vs fullscreen mode (by switching to fullscreen mode the area out of red highlighted area is omited)


Czech flag Buildy main trunku NetBeans (označované též jako upcoming release 6.0) obsahují efektní funkci nazvanou Full Screen. Je užitečná v případě, že nechcete vidět toolbary (které zabírají zbytečný prostor) a chcete-li tento prostor využít k roztažení NetBeans na co největší plochu. Zmačknutím zkratky Alt + Shift + Enter (nebo přes main menu View | Full Screen) ušetříte místo, které se při kódování v NetBeans docela hodí. Funkce Full Screen se chová odlišně v závislosti na operačním systému. Na Mac OS X se vynechají pouze toolbary, na Linuxu zmizí také main menu a na Windows se vynechá dokonce systémový toolbar. Následující screenshot ukazuje jak to vypadá na Win XP.
fullscreen
NetBeans na Windows XP v normal vs fullscreen módu (přepnutím do fullscreen módu se vynechá plocha mimo zvýrazněný červený rámeček)


Comments:

Post a Comment:
  • HTML Syntax: NOT allowed
About

jara

Search

Archives
« červen 2016
PoÚtStČtSoNe
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
       
Today