Mouse wheel scrolls editor tabs

English flag I didn't know it until now that scrolling of editor tabs is invoked when user turns the mouse wheel. Of course the mouse cursor must be in the area of tabs. Switching among documents is easy even in case there are many of them opened and not all tabs are visible together.
Previously I used to switch among documents by mouse list widget as it is shown in the following figure.
Widget list

There is another way how to switch among documents in NetBeans IDE. It is possible to see the list of documents in alphabetical order when you press Shift+F4. Then seletct desired document name and editor will switch to it after pressing of Switch to Document button.
Switch dialog

There is one special case when the best way of navigation is through mouse scroll wheel. An example is situation when user wants to switch to document opened as first one but the currently selected document is the last one. It is useful to use mouse scrolling regardless you know the name of the document that is going to be opened.

Czech flag Až nyní jsem se dozvěděl, že editor tabs mohou být scrollovány pomocí kolečka myši. Kurzor myši přitom musí být na tabech editoru. Přepínání mezi taby je jednoduché dokonce v případě, kdy je otevřeno větší množství dokumentů a ne všechny taby jsou vidět najednou.
Dříve jsem pro přepínání mezi dokumenty používal seznam dokumentů jak je vidět na následujícím obrázku.
Widget list

Existuje ještě jedna cesta jak přepínat mezi dokumenty v NetBeans IDE. Seznam dokumentů seřazených abecedně je možné vidět po stlačení Shift+F4. Pak stačí vybrat nějaké jméno dokumentu a editor se na něj přepne po stisknutí tlačítka Switch to Document.
Switch dialog

Existuje jeden speciální případ kdy je nejlepší navigovat pomocí kolečka myši. Příkladem je situace. kdy uživatel chce přepnout na dokument, který byl otevřený jako první v pořadí, ale momentálně vybraný je dokument otevřený jako poslední. Tehdy je užitečné použít scrolling a ani k tomu nepotřebujeme znát jméno otvíraného dokumentu.

Comments:

I must say being an XP user, looking at Mac OS X screenshots of Netbeans, the font rendering is miles better in OS X. Are you running Netbeans on the Mustang builds? That is one thing I really abhor about Netbeans is its extremely ugly fonts. They are too anemic!

Posted by Surya on červenec 25, 2006 at 02:29 odp. CEST #

Ctrl+F4 is even easier!

Posted by Richard on červenec 26, 2006 at 07:26 dop. CEST #

Oops I meant Ctrl+Tab. That was a bit like the unfunny "everyone press F10" joke in CS.

Posted by Richard on červenec 26, 2006 at 08:21 dop. CEST #

Surya, I think anti-aliasing is used by default on Mac OS X. Apple has own implementation of Java and I think it is not called Mustang (but the version I run is 5.0). There is one thing I can recommend on your Win XP. Try to run NetBeans with anti-aliasing of swing. Here is an example of command how to do it nb.exe -J-Dswing.aatext=true -userdir c:\\userdir -jdkhome C:\\jdk1.5

Posted by .JARa on červenec 26, 2006 at 08:30 dop. CEST #

Richard, you are right. Ctrl+Tab is very useful. "Mouse wheel" feature was pointed out as a possible way of browsing documents when too many of them are opened.

Posted by .JARa on červenec 26, 2006 at 08:36 dop. CEST #

Post a Comment:
  • HTML Syntax: NOT allowed
About

jara

Search

Archives
« červenec 2016
PoÚtStČtSoNe
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
Today