I'm back again

English flag After the long pause I'm back again and I'm ready to provide blog entries at least every week. Many days has passed since I wrote my last blog entry and the question is: what's new with me and what happened over the past two months that there are no entries? I was just busy and moved blogging temporarily to the low priority level.
Now the blogging priority increased again and here is my second entry related to Africa (the first one was about the fact that my blog "conquered" Africa). I spent the second half of September in Spain. And I was very very close to leave my native continent for the first time. But the circumstances and problems with lack of time broke my dreams to "conquer" coasts of Africa. I have at least one picture with the piece of Africa from Gibraltar. The visibility was not very good, but here it is.

Africa from Gibraltar

Well I have seen many famous cities during our travel across Spain - Barcelona, Sevilla, Cordoba, Malaga, Toledo, Madrid... The one that I like very much is Toledo. If you don't know why here is one of my picture of Toledo that can help you comprehend.
Toledo

That's all for today. I am going to think about some NetBeans topics worth bloggingSmile.

Czech flag Po dlouhé pauze jsem zase zpět a jsem připravený aspoň jednou týdně blogovat. Od mého posledního blogu uplynulo mnoho dnů a nabízí se otázka: co je nového a co se stalo, že jsem neblogoval 2 měsíce ? Jen jsem byl zaneprázdněný a přiřadil jsem dočasně blogování nízkou prioritu.
Teď se priorita blogování zase zvedla a tady je můj druhý příspěvek vztahující se k Africe (první v pořadí byl o tom jak můj blog "dobyl" Afriku). Druhou polovinu září jsem ztrávil ve Španělsku. A byl jsem už hoodně blízko abych poprvé opustil svůj rodný kontinent. Okolnosti a nedostatek času však zbortily moje sny "dobýt" břehy Afriky. Aspoň mám její jednu fotku, kterou jsem pořídil na Gibraltaru. Viditelnost sice nebyla příliš dobrá, ale mám ji.

Africa from Gibraltar

Během pobytu ve Španělsku jsem viděl spoustu slavných měst jako je Barcelona, Sevilla, Cordoba, Malaga, Toledo, Madrid... Nejvíc se mi ale líbilo v Toledu. Pokud nevíte proč, tak tady je jedna z fotek která vám to může pomoci pochopit.
Toledo

To je pro dnešek vše a já jdu přemýšlet nad novými NetBeans tématy, o kterých by stálo za to zablogovat.Smile.

Comments:

Welcome back. Nice pictures.

Posted by Lukas on říjen 07, 2006 at 11:48 dop. CEST #

Nádherné fotky z nádherné země.

Posted by Jirka on říjen 25, 2006 at 10:36 dop. CEST #

Post a Comment:
  • HTML Syntax: NOT allowed
About

jara

Search

Archives
« červenec 2016
PoÚtStČtSoNe
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
Today