NetBeans "File Drag and Drop"

English flag There is really cool feature in trunk builds of NetBeans IDE. Its name is File Drag and Drop and it is described in File Drag and Drop UI Specification. You can simply use Drag and Drop operations between NetBeans and system tools like Windows Explorer, Mac OS Finder...

There is one special case I always needed this feature in the past. It was when I created icons in Gimp and wanted to use them in my NetBeans project. I was forced to add the folder with icons into NetBeans Favorites view and then copy icons to the destination project package. Now I simply drag icons in the system file manager and drop them directly to the NetBeans project package. Their copy appears immediately in the project.

Of course there are many other useful scenarios of this feature, so enjoy File Drag and Drop feature and remember it is available only in Daily development builds of upcoming release 6.0.

Czech flag Trunk buildy NetBeans IDE v sobě nyní obsahují skvělou vlastnost. Její název je File Drag and Drop a je popsána v File Drag and Drop UI specifikaci. Je díky ní možné provádět Drag and Drop operace mezi NetBeans a systémovými nástroji jako je Průzkumník ve Windows, Finder na Mac OS ...

Existuje jeden speciální případ pro který jsem vždy v minulosti tuto feature potřeboval. Bylo to vždy když jsem vytvořil v Gimpu ikony a chtěl jsem je následně použít ve svém NetBeans projektu. Byl jsem tak donucen přidat nejprve adresář s ikonami do NetBeans Favorites view a pak je zkopírovat do patřičné package projektu. Nyní je to snadnější a stačí jednoduše chytit myší ikony v systémovém manageru a pustit je přímo na package projektu v NetBeans. Kopie ikon se okamžitě objeví v projektu.

Samozřejmě se najde mnoho dalších užitečných scénářů, takže si užívejte této File Drag and Drop funkcionality a mějte na paměti, že je dostupná pouze v Daily development buildech nadcházejícího releasu s označením 6.0.

Comments:

Post a Comment:
  • HTML Syntax: NOT allowed
About

jara

Search

Archives
« červen 2016
PoÚtStČtSoNe
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
       
Today