Driving penalty

English flag Since 1st of July we have novelized law related to cars driving in the Czech Republic. It is less liberal and it is very often discussed these times. Many people don't agree with new system of 12 points that can be decreased according to the violation dangerousness. Zero points means ban on driving for up to 1 year.
Drivers used to hazard on the roads. Last 2 weeks statistics say it is good in general now because there are less accidents and less people died as well (in consequence of new law). I think no one can agree with all new rules and penalties but in general it is very good that we are more safe on the roads now.
During last week I drove my brother's car from Olomouc to my native village Rajnochovice. I was driving according to regulations (I concentrated especially to drive 50 km/h in cities and 90 km/h outside). But... Police stopped me and I spent my first penalty in my life. It was only 100 Kc. I was smiling when the policeman stopped me and he was really polite. He just asked me why my lights are off and said that it will cost from 100 to 2000. I confirmed it is my stupid fault. Then I explained that the car lights automaticly and that I probably switched lights off while handling trafficator and I promised I will be more careful next time. He decided to punish me just by 100 Kc and pointed it will cost 1 point next time. I was happy that the price was so low and vanished with lights on.

penalty
Czech flag Od 1.července máme v České republice platnou novelu zákona vztahující se k řízení vozidel. Je méně liberální a v poslední době velmi často diskutovaná. Spousta lidí nesouhlasí se systémem 12-ti bodů, které mohou být odečítány podle nebezpečnosti způsobeného dopravního přestupku. Nula bodů znamená zákaz řízení na dobu až jednoho roku.
Řidiči byli zvyklí na silnicích hazardovat. Statistiky za poslední 2 týdny ovšem hovoří za vše. Stav se zlepšil a na silnicích ubylo dopravních nehod a také počet usmrcených se snížil (v přímé souvislosti s novelou zákona). Myslím, že nikdo nemůže souhlasit se všemi novými pravidly a tresty za jejich porušování. Je ovšem velice pozitivní, že se zvýšila bezpečnost na silnicích.
Minulý týden jsem jel autem svého bratra z Olomouce do své rodné vesnice Rajnochovice. Jel jsem hodně opatrně podle pravidel (obzvlášť jsem se soustředil na dodržování rychlosti 50 km/h v obci a 90 km/h mimo obec). Ale... Zastavila mě policie a já jsem zaplatil první pokutu ve svém životě. Bylo to pouhých 100 Kč. Usmíval jsem se, když mě policista zastavil. I on byl velice slušný a zdvořilý. Jen se mě zeptal proč nesvítím a řekl, že mi hrozí pokuta od 100 do 2000 Kč. Potvrdil jsem mu svorně, že je to moje trapná chyba. Pak jsem mu vysvětlil, že auto svítí automaticky a já jsem jen světla vypnul omylem pravděpodobně při používání blinkrů. Přislíbil jsem mu, že si na to dám příště větší pozor a on se rozhodl potrestat mě tou nejnižší sazbou 100 Kč. Ještě mi připomněl, že napříště mě to už bude stát 1 bod. Byl jsem rád, že se to vyřešilo tak nízkým trestem a zmizel jsem tentokrát se zapnutými světly.

Comments:

Lucky guy, only 100Kc... It was only a warning ;)

Posted by Lukas on červenec 20, 2006 at 05:25 dop. CEST #

Definitely it was just a warning. I am happy with this result;-)

Posted by .JARa on červenec 25, 2006 at 12:52 dop. CEST #

Post a Comment:
  • HTML Syntax: NOT allowed
About

jara

Search

Archives
« červenec 2016
PoÚtStČtSoNe
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
Today