(CS) Poznámky k Plugin Manageru

Czech flag Podle prvních ohlasů nejsou některým uživatelům zřejmé některé termíny a use-cases z oblasti NetBeans Plugin Manageru. Pokusím se proto shrnout ty nejdůležitější:

1.Dvě odlišné akce "install" a "activate" v Plugin Manageru.
Rozdíl mezi nimi je následující:
Nainstalovaný plugin může být ve stavu activated nebo deactivated. Deactivated plugin není natažený modulovým systémem NetBeans, takže nezabírá zbytečně zdroje až do doby, kdy je aktivován. Je umístěný v příslušném adresáři, takže může být velice rychle aktivován (natažen modulovým systémem). Při instalaci se běžné moduly rovnou aktivují (speciální typy pluginů plugin types - Eager, Fixed a Autoload se chovají odlišně). Detaily by neměly být pro uživatele Plugin Manageru podstatné.

2.Ja se dá plugin nainstalovat?
V Plugin Manageru je možné používat 2 odlišná view pro pluginy. Prvním a defaultním je "category view" a druhým je "plugins view". "Plugin view" by mělo být lepší pro většinu uživatelů, protože pluginy jsou grupované do kategorií a operace jsou prováděny nad těmito kategoriemi. Je to mnohem přehlednější, protože uživatel pracuje s kratším seznamem kategorií (seznam pluginů je obsáhlejší a proto méně přehledný). Naproti tomu "plugins view" by mohlo mít smysl pro zkušené uživatele, kteří potřebují instalovat/odinstalovat/aktivovat a deaktivovat jednotlivé pluginy. Takový postup není tak běžný, proto je doporučované pracovat v "category view". View se dá přepínat v Settings tabu Plugin Manageru pomocí checkboxu "Show plugin details".
V NetBeans Plugin Manageru je "Installed" tab obsahující nainstalované pluginy/kategorie. Plugins/categories mohou být odinstalovány pomocí chekboxu vedle pluginu/kategorie a následným stisknutím tlačítka Uninstall.
Pro deaktivaci kategorie/pluginu je možné použít položky v popup menu začínající slovem Deactivate. Analogicky jsou zde položky pro aktivaci. Zde je nutné zmínit, že pro aktivaci/deaktivaci se chystá redesign.

3.Jak se dají zjistit modulové závislosti a classpath pluginu
Instalace závislých modulů by měla probíhat transparentně pro uživatele. Uživatelé se zpravidla nezabývají tím, jaké jsou závislosti, classpath... pouze chtějí nainstalovat určitou funkcionalitu. To je důvod, proč je "category view" defaultní v NetBeans Plugin Manageru.

4.Zobrazení v Updates vs. New Plugins tabu
Plugin Manager obsahuje jedno ne zrovna intuitivní chování. Předpokládejme například, že máme pluginy do editoru "X" a "Y" a jsou zařzeny do kategorie se jménem "Editing". Představme si, že uživatel nainstaluje tuto kategorii. Následně předpokládejme, že je na update center přidán plugin "Z" zařazený rovněž do kategorie "Editing". Z pohledu grupování modulů se jeví kategorie "Editing" jako částečně nainstalovaná a proto se zobrazí v "Updates" tabu. Pokud ovšem pohlížíme na "Z" z pohledu "Plugin view", pak se objeví v "New Plugins" tabu (v tomto případě jde o jeden plugin bez ohledu na to, do jaké kategorie je zařazen). Uznávám, že toto chování není na první pohled příliš pochopitelné.

5.Jak udělat Select All/Deselect All
V Plugin Manageru lze na seznamu kategorií/pluginů vyvolat popup menu. V něm jsou kontextově zobrazeny položky jako jsou Select All/Deselect All.

6.Sloučit Downloaded do New Plugins
V jednom z komentářů u mého blogu se nachází myšlenka, že "Downloaded" tab by mohl být sloučený s "New Plugins". Pak by měl být k dispozici "add local module" button. S touto ideou nejsem ztotožněný. Řešení se mi totiž nezdá dostatečně přehledné, přehlednější je podle mne současné řešení se dvěma taby. Možná je to téma na diskusi pro ostatní.

Na konec bych chtěl říci, že Plugin Manager ještě není zcela ukončen. Je docela velký progres na fixování chyb a procesují se některá vylepšení. Například sloupec Active bude vyřazen z Install tabu, nebo taky dojde ke změně položek v kontextovém menu. Doufám, že všechny změny pomohou vylepšit usability Plugin Manageru.
Comments:

Upřímně se mi nový plugin manager moc nezamlouvá. Myšlenka sjednotit to pod jedno UI je OK, ale myšlenka dvou view mi přijde ne příliš šťastná. Osobně bych ponechal dvouúrovňový strom. Přičemž by bylo možné kliknutím na záhlaví seznam setřídit a groupovat seznam podle čeho jen chci, defaultně klidně podle kategorii, ale by mě spíše zajímalo sloučení podle autora nebo update centera. Co mi velice chybí je historie vlastních aktualizací, prostě nějak odlišit, co jsem nainstaloval. Když něco nainstaluju a zapomenu, jak se to přesně jmenovalo, už nemám skoro šanci to v tom plugin manageru najít. Není například možné řadit pluginy podle datumu vydání, abych si mohl snadno projít novinky a podívat se co umí. Takhle když tam bude něco nového, nemám šanci to najít. Když se objeví nějaká novinka, nevidím nikde, jakou verzi mám já. Taky mi chybí možnost se jednotlivě rozhodnout, zda chci plugin nainstalovat do uživatelského adresáře nebo přímo do adresáře Netbeans. Například když vyjde oficiální update nějakého Netbeans modulu nevidím důvod proč ho nedat přímo do instalace Netbeans, čímž bude přístupný pro všechny uživatele. Zatímco neoficiální plugin chci jen pro sebe. Prostě jako nástroj k nainstalování nebo odinstalování pluginu u nějž si pamatuju alespoň část názvu je to dostačující, ale jinak jsem velmi zklamán.

Posted by Tomáš Procházka on červen 30, 2007 at 04:52 odp. CEST #

Post a Comment:
  • HTML Syntax: NOT allowed
About

jara

Search

Archives
« srpen 2016
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
       
Today