Automatické připojení ASM Cluster File System k vybraným uzlům

Přelom roku byl poměrně hektický a tak se mi těch "nějbližších několik týdnů" během kterých jsem sliboval odpovědi na otázky z listopadového semináře Oracle Coffee, trochu protáhlo. Jeden z dotazů se týkal Cluster Mount Registry.
Cluster Mount Registry v ASM Cluster File Systému (ACFS) zjednodušuje automatické připojení (mount) svazků ACFS do souborového systému jednotlivých serverů. Vedle toho, že je platformově nezávislý (tj. funguje na všech platformách, kde je ACFS podporováno) je jeho hlavní výhodou především snadná implementace shodného mountování svazků ASMFS mezi všemi uzly clusteru. Pomocí Cluster Mount Registry tedy lehce zajistíte, že se daný svazek ACFS připojí v každém uzlu clusteru na stejnou cestu. Nestane se tak, že by se na jednom z desítky uzlů souborový systém omylem připojoval k jiné cestě nebo nepřipojoval vůbec jen proto, že administrátor zapomněl upravit /etc/fstab na některém ze serverů.

Otázka ale zní, co když nechci uzel automaticky mountovat na všechny uzly clusteru, ale jen na některé?
Registraci mountu do Cluster Mount Registry lze provést přes Enterprise Manager, ASM Configuration Assistant a z příkazové řádky pomocí acfsutil. První dvě metody zdá se s touto variantou nepočítají, záznam v registry se týká všech uzlů clusteru. Třetí varianta - acfsutil - umožňuje při registraci ASM souborového systému specifikovat, na které uzly se má souborový systém automaticky mountovat.

acfsutil registry -a [-f] [-n { nodes|all } ] [-o moptions] device path


Parametr -n buď obsahuje výčet uzlů clusteru oddělený čárkami, nebo určuje, že se má souborový systém mountovat na všechny uzly - hodnota ALL. Mimochodem, pokud specifikujete ALL (nebo parametr -n vynecháte úplně), týká se registrace nejen stávajících členů clusteru, ale i těch budoucích. Pokud tedy do clusteru přidáte další uzel, clusterware se na něj pokusí ASM Cluster File System namountovat.

A ještě jedno připomenutí na závěr: ASM Cluster File System i ASM Dynamic Volume Manager je v současnosti dostupný jen na RedHat Enterprise Linux/Oracle Enterprise Linux 5. Na unixových platformách není zatím k dispozici.

Comments:

Post a Comment:
  • HTML Syntax: NOT allowed
About

Česky o všem co se točí kolem Oracle Database.

Autoři:

Patrik Plachý
Senior Consultant

David Krch
Principal Consultant
Oracle Expert Services

Oracle Czech

Search

Archives
« červenec 2016
PoÚtStČtSoNe
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
Today