Oracle Identity Manager (OIM) 11g - Proje Örnekleri - 1. Bölüm

Oracle Kimlik Yönetim çözümlerinin merkezindeki Oracle Identity Manager ile ilgili en önemli proje kaynaklarından biri Oracle Technology Network (OTN) üzerinde bulunuyor.

Bu kaynaklar özellikle OIM 11g projelerinde ileri uygulama yapan proje ekiplerine yol gösterici, hızlandırıcı nitelikte.

Bu örneklere ulaşmak için gerekli link: http://www.oracle.com/technetwork/middleware/id-mgmt/overview/oim-11g-assets-504842.html

Zamanla buradaki örnekler çoğalacaktır elbette ama bugün itibariyle neler bulabilirim derseniz biraz kopya vereyim:

ORACLE CUSTOMIZATION INSTALLER - ÖZEL GELİŞTİRİLMİŞ OIM BİLEŞENLERİ İÇİN OTOMATİK KURULUM

OIM ile proje yapanların bildiği gibi özel geliştirilmiş bileşenlerin OIM üzerinde çalıştırılması için MDS'in güncellenmesi gibi çeşitli işlemler yapmak gerekiyor. Bu işlemlerin elle yapılması da hem hatalara açık hem de zamanın verimli kullanılması açısından tercih edilen bir yol değil, ancak şimdiye kadar başka yolu da yoktu.

Bu "Customization Installer" sayesinde JDeveloper üzerinde kodlaması/geliştirmesi yapılan

 • Event Handler
 • Plug-in
 • Scheduled Task
 • Request Dataset
 • Notification Event
bileşenleri artık JDeveloper üzerinden OIM ortamına doğrudan yüklenebiliyor.

ICF BASED CONNECTOR DEVELOPMENT - ICF TABANLI KONNEKTÖR GELİŞTİRME

Oracle Identity Manager bir çok kaynağın yönetilmesinde entegrasyonu kolaylaştırmak için çok sayıda hazır konnektör sağlıyor.

Ancak projelerde zaman zaman özel konnektör geliştirme  gereksinimi de doğuyor. OIM bunun için ICF (Identity Connector Framework) adı altında bir çatı yapı sağlıyor. Özellikle bu tür ilk geliştirmeyi ilk defa yapacak bir uzmanın işini kolaylaştıracak bir örnek sunulmuş durumda. Konnektör geliştirme sürecinin her yönünü kapsayan bu örnekten faydalanmak en azından önemli bir zaman kazancı sağlayacaktır. 

REQUEST APPROVAL WORKFLOW - YETKİ TALEP AKIŞI; İŞ AKIŞI ÖRNEĞİ

Oracle Identity Manager, son kullanıcılarının yetki taleplerine yönelik olarak SOA Server ile beraber geliyor. SOA Server, yetki taleplerinde onay akışlarının BPEL (standart) ortamında yürütülmesini sağlıyor. Bu yaklaşım gerçekten büyük esneklik sağlamak ile beraber BPEL deneyimi olmayan proje ekiplerinde bir çekince yaratabilir. OIM bunun için sıkça uygulana türden bir dizi hazır iş akışını ürün ile beraber sunuyor. Ancak yine de özel onay akışları geliştirmek gereken durumlar olacaktır. Bunun için de buradaki örnekten faydalanılabilir. İleri onay akışlarında gerekebilecek bir çok noktaya dokunan bu örnek sayesinde bir çok gereksinimi karşılayacak yeni akışlar geliştirmek çok daha kolay olacaktır.

Bu örnekte özellikle şu tür yapıların ele alındığını belirtmekte fayda var:

 • Yetki Talebi (Request) ve Katalog (Catalog) verisine akış içinden erişilmesi;
 • OIM'den runtime veri alınması
 • Çok kademeli onaylar
 • Seri/paralel akışlar
 • Email ile onay
 • Eskalasyonlar
 • Hatırlatıcılar

Ayrıca Workflow seçim kurallarının konfigure edilmesi ile "SOA Composer" ile konfigure edilebilen iş akışı oluşturmak ta örneklenmiş durumda.

EVENT HANDLER / POST PROCESS 

Spesifik bir senaryo için Event Handler örneği

NOTIFICATION EVENT / ROLE GRANT; BILDIRIM OLAYI / ROL ATAMA

Role Grant işlemi için bildirim olaylarının (notification event) özel olarak konfigure edilmesi ve işlenmesi örnekleniyor. Özelleştirilmiş bir Notification konfigurasyonunun tüm yönleri örneklenmekte: Notification Event, Notification Template ve Notification API'lerini çağıran Event Handler dahil olacak şekilde.

SCHEDULED TASK / LOOKUP CODE RECON; ZAMANLAMALI İŞLEMLER / LOOKUP KODLARININ EŞLENMESİ

Lookup kodları için peryodik eşleme (reconciliation) için özel zamanlamalı görev (scheduled task) ve ilişkili zamanlama işlerin (scheduled jobs) geliştirildiği örnek.

SKIN DEVELOPMENT

Örnek skin yüklenmesi, aktive edilmesi ve özelleştirilmesi örnekleniyor.

İLERİ ÖNYÜZ ÖZELLEŞTİRMESİ

OIM 11G R2 ile yeni bir ön yüz özelleştirme teknolojisi geldi. Artık önyüzler doğrudan web arayüzünden özelleştirilebiliyor. Burada da OIM 11g R2 ile kullanılabilecek örnek UI özelleştirme projeleri var. Bunların yüklenmesi ve özelleştirilmesi örnekleniyor.


Comments:

Post a Comment:
Comments are closed for this entry.
About

Turgut Aydin

Search

Archives
« Temmuz 2016
PztSalÇarPerCumCmtPaz
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
Today