GlassFish v3 ve Netbeans 6.8m2 ile Java EE 6 “önizleme”...

Kurumsal Java'nın yeni sürümü Java EE 6'nın son şekliyle sunulmasına az bir süre kalmışken gelen yenilikleri şimdiden izleyebilmek mümkün. Sun'ın açık kaynak kurumsal uygulama sunucusu GlassFish'in bir sonraki sürümü olan GlassFish v3, aynı zamanda Java EE 6'nın referans uyarlaması.

Glassfish, açık kaynak yaklaşım sayesinde Beta gibi bir aşama olmadan sık aralıklarla derlenerek kullanıma sunuluyor. Java EE6 ve Glassfish v3'ün final sürümden önce test edilebilmesi amacıyla da Glassfish preview adı altında stabil build'ler sunuluyor.

Nereden erişilebilir?

Java EE 6 ile gelen yenilikleri test etmek için birkaç adresten faydalanabilirsiniz.

1. Java EE sitesi

Java EE sitesinden gittiğinizde Preview için ayrı bir indirme sayfası göreceksiniz.
http://java.sun.com/javaee/downloads/preview/index.jsp
adresinden erişilen bu sayfa'dan “Java EE 6 SDK Preview” ve “Java EE Web Profile SDK Preview” paketlerini indirmek mümkün:

Buradan indirilen Java EE 6 DK paketi Glassfish v3, kod örnekleri ve bir tutorial ile birlikte geliyor.

Yalnız buradan indirilen paket günlük güncellemelerle yenilenmiyor. Bugünkü şekliyle son güncellenme tarihi 29 Mayıs 2009.

2. Glassfish sitesi


Glassfish projesinin indirme sayfasında stabil GlassFish sürümleri ile birlikte GlassFish v3 Preview için de indirme linkleri var: https://glassfish.dev.java.net/public/downloadsindex.html  İndirme sayfasında indirilecek paketin içeriği ile ilgili ayrıntılı bilgiye de erişilebiliyor: https://glassfish.dev.java.net/downloads/v3-preview.html Ama bu da erişebileceğiniz en son derleme değil. 



3. Netbeans sitesi

Açık kaynak IDE projesi olan Netbeans, GlassFish projesindeki gelişmeleri çok yakından izliyor ve Netbeans'in GlassFish'in belli ara derlemeleri ile uyumlu ara sürümleri (milestone) çıkıyor.

Buradan  Netbeans'in Java EE 6'ya yönelik yeni araç özelliklerini içeren son derlemesini indirmek mümkün. Netbeans ile gelen Glassfish derlemesinden daha yeni bir derlemeyi indirirseniz bunu da Netbeans'e tanıtarak bir arada test edebilmek te mümkün.

Şu anda Java EE 6 / Glassfish v3 Preview amacıyla en son sunulan derleme, Netbeans 6.8 M2:
http://bits.netbeans.org/netbeans/6.8/m2/

Netbeans sayfasından indirme


Comments:

Post a Comment:
Comments are closed for this entry.
About

Turgut Aydin

Search

Archives
« Temmuz 2016
PztSalÇarPerCumCmtPaz
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
Today