Salı Nis 22, 2014

Oracle Mobil Güvenlik haberleri...

Oracle bir süredir mobil çözümlere stratejik olarak yatırım yapıyor. Bu stratejinin bir bacağı da güvenlik çözümleri portföyünde yansımasını buluyor. Mobil güvenlik ayrı bir başlık haline geliyor.

 Bunun son örneği Oracle Mobile Authenticator (Oracle Mobil Kimlik Doğrulama) çözümü oldu. Oracle Mobile Authenticator, zamana bağlı bir tek seferlik şifre üretme uygulaması. Geçtiğimiz ay içerisinde IOS ve Android için ilgili app marketlerinde bu isimle yayınlanmış uygulamalar yer aldı. Amaç, özellikle Oracle Kimlik Yönetimi çözümleriyle uyumlu çalışan ortamlarda güçlü kimlik doğrulama ihtiyaçlarına mobil cihazlar yoluyla alternatif bir seçenek daha sunmak.

Ancak bu ilk değil. Daha 2013 sonunda Oracle bir firma satın alması açıklayarak mobil güvenlik alanındaki en önemli atılımlarından birini yaptı. Oracle'ın portföyüne kazandırdığı bu teknoloji, mobil uygulama güvenliği alanında  güclü bir çözüm sağlıyor ve kurumsal uygulamaların ve kurumsal verinin mobil cihazlar üzerinden güvenli olarak erişilebilirliğine olanak tanıyor. Burada kurumsal kimlik ve kurumsal bilgi erişimi güvenliğinin beraber sağlandığına dikkat çekmek gerekir. Bu çözüm, Mart ayı içerisinde Oracle Mobile Security Suite adıyla ve Oracle'ın daha önceki mobil güvenlik çözümleriyle entegre edilmiş olarak kullanıma sunuldu...

Oysa Oracle'ın mobil güvenlik alanına yatırım yapmaya başlşaması 2 yıl öncesine dayanıyor. Kimlik yönetimi ve erişim denetimi tarafındaki kimlik ve erişim güvenliği çözümlerini mobil kanala genişleterek akıllı cihazlar üzerinde sunulan ilk çözüm, (isteğe bağlı olarak) sosyal ağ kimlikleriyle entegrasyonu da içeriyor. Oracle Access Management Mobile and Social olarak adlandırılan çözüm ile kurumsal mobil uygulamaların güvenlik gözetilerek geliştirmelerinin kolaylaştırıldığı bir platform sunuluyor. Mobil uygulamalar arasında tekil erişim (single sign-on) uygulanabilmesini sağlayan bu platform aynı zamanda mobil uygulamalar için güvenliğe yönelik işlevler sunan bir SDK ve mobil uygulamaların ihtiyaç duyabileceği kimlik servislerini sunan bir merkezi yapı sağlıyor.

Bu çözümler, hangi gereksinimleri adresledikleri ve nelere olanaklar sağladıklarına ilerideki yazılarda değineceğim. 

Cuma Mar 07, 2014

Oracle Mobile / Social Erişim Servisi - Örnek Kod

Oracle, erişim yönetim platformu (Oracle Access Manager) 11gR2 sürümüyle beraber Mobil cihaz güvenliği ve Sosyal ağ kimliklerini destekler hale geldi. Aşağıdaki bağlantı ise bu  özelliklerden yararlanmayı örnekleyen kaynak kod örnekleri içeriyor:

  • Mobil istemci simulator aracı (debug işlemleri için vazgeçilmez bir araç)
  • Mobile SSO örnek kodu (IOS için Mobile + Sosyal kimlik ille SSO ve cihaz kaydı)
  • Geektech örneği (Openworld demo'sunda kullanılan örneğin kodu)
  • My Health Care örneği (web portal; Sosyal logon örneği, sosyal ve lokal logon arasında erişim farklılaştırması yapıyor)
  • Java istemci SDK'sı için Java örnekleri

 

http://www.oracle.com/technetwork/indexes/samplecode/oamms-samples-1872333.html

Pazartesi Haz 10, 2013

A-Takımı Web Sitesi!

Yeni bir Oracle web sitesi hayata geçti: "A-Team Chronicles"

Bu sitede ilk an itibariyle 700'den fazla teknik makale var. Fusion Middleware ve Fusion Applications içerikli best-practice niteliğinde hazırlanan bu makalelerde bir çok çetrefilli konunun ilgili ürünlerle nasıl gerçekleştirilebildiğini bulabilirsiniz.

 Tabii bunların içinde kimlik yönetimi ürünleriyle ilgili makaleler ve var. Bu yazı yazıldığı sırada görünen 237 makale var!

Bu değerli kaynağa herkes erişebiliyor, adresi: http://www.ateam-oracle.com/a-team-chronicles/

Pazartesi Mar 25, 2013

Oracle Access Manager 11g - Authentication Plugin örneği.

 OAM ile Özelleştirilmiş Kimlik Doğrulama Plug-in örneği

Oracle technetwork sitesi, gizli cevherlerle dolu! Bulabildiğinizde çok faydalı olabilecek bir takım bilgi ve malzemeye erişmek bazen çok kolay olmuyor. Bu nedenle ilginç bulduklarımı buradan not etmeye çalışıyorum.

Bu sefer, Oracle Access Manager 11g ile ilgili bir kod örneği söz konusu. Oracle Access Manager ile çoğu zaman özelleştirilmiş kodlamaya gerek duyulmaz. Ancak gerektiğinde çözüm oluşturmak için gerekli SDK ve plugin yapısı mevcuttur. İşte OTN'deki aşağıda linki verilen kodlama örnekleri, kimlik doğrulama (Authentication) plug-in'leri geliştirmeye yönelik. Böyle bir ihtiyaç söz konusu olan projelerde iyi bir başlangıç noktası.

Neler adresleniyor?

1. Çok faktörlü kimlik doğrulama / Multi-factor Authentication

- Login sayfasında  kullanıcı adı ya da şifre girilmediğinde PAUSE statüsü döndürür

- İkinci faktör kimlik doğrulaması için yönlendirme yapar

- Ayrıca hata/istemci dönüşlerinin hata/login sayfasına nasıl gönderilebileceğini gösterir

2. Kimlik doğrulama / Authentication 

- Genel kimlik doğrulamayı örnekler

- Ayrıca ana hata kodlarının ve alt hata mesajlarının login/hata sayfasına gönderilmesini gösterir

- Ayrıca "request" lerden "token", "query string" parametreleri, "header"lar nasıl alınabilir, bunu örnekler.

http://www.oracle.com/technetwork/indexes/samplecode/id-mgmt-1884959.html

Bu konuyla ilgili temel dokümantasyona da buradan ulaşabilirsiniz:

"Creating Custom Authentication Plug-ins"

http://docs.oracle.com/cd/E40329_01/dev.1112/e27134/authnapi.htm

Çarşamba Mar 20, 2013

Oracle Identity Manager (OIM) 11g - Proje Örnekleri - 2. Bölüm

Oracle Identity Manager (OIM) 11g ile proje geliştirenler için Oracle Technology Network'te yayınlanmış örnekler özetleniyor. (2. Bölüm)[Read More]

Perşembe Mar 14, 2013

Oracle Identity Manager (OIM) 11g - Proje Örnekleri - 1. Bölüm

Oracle Identity Manager (OIM) 11g ile proje geliştirenler için Oracle Technology Network'te yayınlanmış örnekler özetleniyor. [Read More]

Çarşamba Eki 10, 2012

Bilgi Çağı

Şifre güvenliği üzerine bir yazı...

http://www.bilgicozumleri.com/SektorGorusu/24_bu-yogurdu-sifrelesek-te-mi-saklasak-yoksa-sifrelemesek-te-mi-saklasak.html

Perşembe Eki 06, 2011

JavaOne 2011 bu haftaydı... Sunumlar internette...

JavaOne 2011 bu haftaydı, bugün bitiyor.

Gidemeyenler için internet üzerinde JavaOne ile ilgili herşey bu adreste: http://www.oracle.com/javaone/index.htm

Java EE ve Glassfish ile ilgili olan konferans sunumlarına doğrudan erişmek isteyenler için de şu adres kullanılabilir: http://blogs.oracle.com/theaquarium/entry/javaone_2011_slides_are_starting

Salı Tem 12, 2011

Dük'ün dönüşü: Java 7 geliyor!...

Java 7 geliyor...
[Read More]

Cuma Haz 10, 2011

Java Sosyal Ağlarda...

Bunu biliyor muydunuz: Java ile ilgili gelişmeleri Facebook'tan, Twitter'dan ve resmi blog sayfasından takip edebilirsiniz... [Read More]

Salı Oca 05, 2010

Ucretsiz (ve sanal) Java EE 6 çalışması

[EN] Announcement of the Online Java EE6 code camp in Turkish...

[TR] Java EE 6 kod çalışmasının Türkçe Anonsu...

[Read More]

Salı Ara 15, 2009

Java EE 6 ve Glassfish v3 Sanal Konferans

15 Aralık 2009 pasifik saati ile sabah 8'de, Türkiye saati ile 18:00'de (bu akşam!!) başlayan bir sanal konferans var.

Kayıt olup katılmak için şu linki takip edebilirsiniz: https://dct.sun.com/dct/forms/reg_us_2011_956_0.jsp

Java EE 6'nın getirdiği yenilikler, Java EE teknolojisinde güncellenenler, Glassfish v3 mimarisi ve geliştirme ortamları hakkında bilgiler yer alacak. 


Cuma Ara 04, 2009

Java EE 6 Tamam...

[EN] Short information in Turkish, on the approval of Java EE 6 spec. and Turkish white paper summarizing what comes with Java EE 6 and what GlassFish v3 is about.

[TR] Java EE 6 spesifikasyonunun onlaylanması ile ilgili kısa haber ve Java EE 6 ve Glassfish v3 üzerine teknik doküman (Türkçe).

[Read More]

Çarşamba Eki 14, 2009

GlassFish v3 ve Netbeans 6.8m2 ile Java EE 6 “önizleme”...

Java EE 6'nın son hali netleşirken GlassFish ve Netbeans ile gelen yenilikleri incelemek mümkün.

Bu blog'da "preview" paketlerine nerelerden erişilebildiği anlatılıyor.

[Read More]

Cuma Eki 02, 2009

Open Source Days in Istanbul - October 2009 Preview Workshop on Java EE 6 and GlassFish v3

This year, we have been delivering a series of workshops that we call "Open Source Days" in Istanbul.

The workshops are usually focused on MySQL or GlassFish, and the level of interest has been going up from the first one. As a result of this, we had to move the location from our small meeting room to a larger meeting facility at "Sun Plaza". The name is a pleasant coincidence,  but we like it. Most participants think it's our office building! It's a shame I don't have a picture of the classroom with the participants, but at least I have found a picture of the "Sun Plaza" building!

This particular session was different from the previous ones. We prepared a "sneak preview" session covering Java EE 6 and Glassfish v3 this time. Despite this announced content, we even had people who were new to Java EE, who were considering to adopt Java EE as a new technology, and therefore a platform to go with it.

This was another successful session in itself in terms of participation and level of interest. It was also an opportunity for us to familiarize with our upcoming technologies and products.

This particular workshop once more made me think that local resourcing is very important for adoption. We got lots of inquiries for Turkish content, and the technical paper I prepared for the participants seemed to attract quite a bit of attention.

In the coming days, I plan to prepare and post Glassfish and Java EE 6 stuff in Turkish here, at least stuff necessary to get people started with. Similar to the content I have posted for MySQL.About

Turgut Aydin

Search

Archives
« Temmuz 2016
PztSalÇarPerCumCmtPaz
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
Today