wtorek paź 25, 2011

Jak wykorzystać raporty AWR do audytu bazy danych

Ostatnio pisaliśmy o usłudze Audytu Bazy Danych Oracle. Tym razem, Rafał Gołaś, konsultant w grupie administratorów baz danych Konsultingu Oracle Polska opowie, w jaki sposób wykorzystywać raporty AWR - Automatic Workload Repository do audytu bazy danych.

Audyt bazy danych jest zadaniem, które obejmuje między innymi przegląd wydajności bazy danych.

Raporty wydajnościowe AWR są jednym z niezbędnych narzędzi do wykonania tego zadania. W połączeniu ze statystykami systemu operacyjnego jesteśmy w stanie uzyskać w miarę dokładny obraz oraz charakterystykę obciążenia a bazy danych oraz systemu operacyjnego.

Migawki parametrów wydajnościowych AWR domyślnie są wykonywane co godzinę i przechowywane 7 dni w repozytorium. Jeśli w naszym systemie występują problemy wydajnościowe warto zwiększyć częstotliwość wykonywania migawek do 15-30 minut oraz wydłużyć czas ich przechowywania. Należy pamiętać, że to spowoduje większą zajętość przestrzeni SYSAUX, gdzie przechowywane są migawki.

W czasie audytu bazy danych stosowane są dwa rodzaje analiz raportów AWR. Pierwszy z nich obejmuje wykonanie raportu z całego okresu obciążenia bazy danych, np.: raport dla bazy danych w godzinach pracy użytkowników 8-17. Dzięki temu możemy poznać i wychwycić problemy, które występują w bazie danych praktycznie przez cały badany okres, lub są na tyle znaczące, że warto będzie dokładnie je zbadać w wąski przedziale czasowym. Drugi rodzaj analizy wykonywany jest na małych przedziałach czasu. Raporty AWR są głównie wykonywane z jak najmniejszym przedziale czasowym. Głównym zadaniem tego etapu jest znalezienie problemów, które występują w małym czasie, ale są bardzo odczuwalne przez użytkowników. W ostatnim kroku wykonywana jest nisko poziomowa analiza z wykorzystaniem widoków systemowych oraz logów bazy danych i plików śladu.

Poniżej chciałbym przedstawić interesujące statystyki wydajnościowe w raportach AWR:

Load Profile.

Sekcja ta mówi nam o ilości danych przetwarzanych przez bazę danych. Głównie zwracamy uwagę na parametry:

  • „Logical reads” – jest to liczba bloków, które baza danych odczytała. Głównie istotna jest liczba odczytów na sekundę. Dzięki tej wartości jesteśmy w stanie oszacować, jak dużo baza danych ma operacji do wykonania. Wartość logicznych odczytów zawiera w sobie również odczyty fizyczne z dysku. Dla małych i średnich systemów wartość ta waha się w granicach od kilkudziesięciu tysięcy do 100-200 tysięcy. Dla systemów bardzo obciążonych jest to wartość 700-800 tysięcy. Dla dobrze zestrojonego systemu charakterystyka odczytów będzie odpowiadała charakterystyce obciążenia CPU maszyny. Jeśli na bieżąco monitorujemy bazę danych to możemy w przypadku zmiany ilości logicznych odczytów, jeśli pozostałe parametry systemu nie uległy zmianie, możemy domyślać się, że doszło do niekorzystnych zmian w planach wykonań zapytań SQL.
  • „Parses” oraz „Hard parses” – jest to liczba twardych oraz miękkich parsowań. Dzięki tym parametrom jesteśmy w stanie oszacować jak są dzielone kody zapytań pomiędzy użytkowników. Jeśli parametry przekraczają normy (np. 5-15 twardych parsowań na sekundę) to w audycie bazy danych szczególnie przyglądamy się wersjonowaniu zapytań SQL oraz powiązanym parametrom bazy danych – CURSOR_SHARING, OPEN_CURSORS, SESSION_CACHED_CURSORS. Duża ilość parsowań bezpośrednio wpływa na użycie CPU maszyny.

Top 5 Timed Events.

Sekcja przedstawia najczęściej występujące oczekiwania w bazie danych. Dominującym oczekiwaniem powinno być „CPU time” oraz „db file sequential read”. Pierwsze z nich dotyczy obciążenia CPU związanego z przetwarzaniem zapytań SQL. Dokładniejsze szczegóły można odczytać w sekcji „Time Model Statistics”, Drugi z nich jest oczekiwaniem związanym z odczytami danych z dysku z wykorzystaniem indeksów. Jeśli topowe oczekiwania są inne oznacz to z reguły potrzebę strojenia bazy danych. W czasie audytu wszystkie oczekiwania są dokładnie opisywane i wyjaśniane, w razie potrzeby wykonywana jest dalsza analiza, która z reguły wskazuje na konkretną przyczynę występowania problemów.

SQL Statistics

W tej sekcji znajdują się zapytania SQL, które przyczyniają się do obciążenia bazy danych. W raporcie z audytu jest umieszczana informacja o zapytaniach, które przyczyniają się do ewentualnych problemów wydajnościowych. Ułatwia to strojenia zapytań SQL, oraz ewentualnie pozwala na zidentyfikowanie obszarów do strojenia po stronie aplikacji, która korzysta z bazy danych.


Rafał Gołaś od 2002 zajmuję się bazami danych Oracle. W Konsultingu Oracle Polska pracuje od roku 2005. Głównie specjalizuje się zagadnieniami związanymi z technologią RAC, Data Guard oraz zagadnieniami związanymi z monitorowaniem i strojeniem baz danych. Posiada również doświadczenie w zakresie wdrożeń konsoli Grid w dużych środowiskach.

Rafał należy do nielicznej grupy osób, która oprócz certyfikatów OCP posiada certyfikaty OCM 10g oraz OCM 11g. Są to najwyższe certyfikaty z zakresu bazy danych, które wymagają, oprócz wiedzy teoretycznej, biegłości w wykonywaniu zadań konfiguracyjnych oraz administracyjnych systemów bazodanowych. 

środa wrz 21, 2011

O czym będzie ten blog?

Konsulting Oracle Polska jest obecny na rynku IT od ponad 10 lat. W tym czasie zmieniło się wiele. Informatyka wkracza w coraz to nowe dziedziny życia, pojawiają się nowe technologie i zastosowania, zmienia się konkurencja. A sam Oracle z firmy kiedyś znanej głównie z bazy danych i aplikacji ERP stał się dostawcą kompletnych rozwiązań biznesowych. Konsulting Oracle ewaluował wraz z całym rynkiem i w tej chwili możemy się pochwalić zespołem, który stanowi idealne połączenie doświadczonych specjalistów technicznych, architektów rozwiązań, certyfikowanych kierowników projektów i ludzi od zarządzania jakością.

Dzięki temu, że portfolio produktów oferowanych przez Oracle stanowi najprawdopodobniej najbardziej kompletną ofertę na świecie, również zakres umiejętności naszych konsultantów jest imponująco szeroki. 

Bierzemy udział w wielu przedsięwzięciach, często bardzo dużych i skomplikowanych, czasami trochę mniejszych, a czasami bardzo małych - trwających kilka dni, ale bardzo często krytycznych dla naszych Klientów.  I nad tymi ostatnimi chciałbym się chwilę zatrzymać. Realizowane są one przez nasze "siły specjalne" - zespół Expert Services a dotyczą takich obszarów jak:

  • audyty rozwiązań i konfiguracji,
  • wsparcie w przypadku awarii,
  • dedykowane warsztaty,
  • wsparcie w instalacji i konfiguracji produktów Oracle,
  • migracje,
  • opracowywanie koncepcji i rozwiązań,
  • weryfikacja architektur rozwiązań,
  • i wiele innych

Ale często brakuje okazji aby pochwalić się tym co robimy, w jaki sposób możemy wesprzeć naszych Klientów. I właśnie takie informacje chcielibyśmy publikować na tym blog-u. Znajdzie się tu również miejsce, aby napisać co myślą o nas nasi Klienci oraz jakie mamy pomysły na rozwiązanie konkretnych wymagań i pomysłów biznesowych.

Już wkrótce kolejne informacje!

Zespół Konsultingu Oracle Polska.

About

Phil Wang-Oracle

Search

Archives
« maj 2016
PnWtŚrCzPtSoN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
Today